Opravy fasád v Praze: Historie v každém detailu

Víte, co spojuje historické fasády v Praze a naši společnost Novafas? Oprava, která v sobě nese vůni minulosti a péči o každý detail. Představte si, že fasáda může být jako kniha, jejíž stránky vyprávějí příběh o čase a životě. A my jsme tu, abychom tuto svědky těchto příběhů zachovali a obnovili.

Zpětný pohled do historie

Oprava fasád v Praze není pouhým řemeslem, je to vášeň. Každý oblouk, každý ornament a každá malba na historické fasádě nám vypráví příběh o minulosti, kterou si vážíme a chceme zachovat. Je to jak archeologický výzkum ve vlastním městě, kde se tváří v tvář setkáváme s historií.

Oprava fasád jako umělecký akt

Naše práce není pouhým technickým zákrokem. Každá oprava fasády v Praze je pro nás uměleckým projektem. Je to kombinace tradičních řemeslných dovedností a moderního pohledu na zachování krásy minulosti. Naše týmy jsou jako umělci, kteří obnovují obraz tak, aby znovu zazářil v celé své kráse.

Společně obnovujeme dědictví

V Novafas nejen opravujeme fasády, ale také spolupracujeme s komunitou. Věříme, že oprava fasády není jen technický proces, ale příležitost přinést nový život do starých zdí a propojit se s historií města. Každý projekt je pro nás společným úsilím o zachování kulturního dědictví.

Oprava fasády v Praze s Novafas: Když minulost ožívá

Oprava fasád v Praze s námi není pouhým úkolem, je to dobrodružství do historie. Každý projekt je pro nás výzvou a závazkem k zachování krásy a jedinečnosti našeho města. Připojte se k nám na této cestě, kde se minulost stává součástí naší společné budoucnosti.

Vaše fasáda je naše vášeň. Vaše historie je naše poslání. S Novafas obnovujeme nejen fasády, ale i dědictví Prahy.

Opravy balkonů a teras

Balkony a terasy jsou jedněmi z nejvíc zatěžovaných prvků domu. Jsou exponované vůči výkyvům počasí, chodí po nich lidé. Na balkony často umisťujeme truhlíky a dřevěné rohože, což dále namáhá povrch balkonu. Na balkonech činžovních domů se ucpávají odtokové trubičky, pokud balkon není dobře vyspádován, voda neodtéká. To je nejhorší situací pro balkon: přebytečná stojatá voda a následné zatékání vyžadují zakročení a opravy balkonu.

Drobné opravy balkonů a teras

Při naceňování rozlišujeme dva typy událostí. Zda je jedná jen o drobnou opravu a povrchové vyspravení a čištění nebo je již potřeba přistoupit k celkové renovaci. Při celkové renovaci je již potřeba zapojit systémé řešení technologického postupu jednotlivých vrstev.

Narušená statika balkonu

Pokud povrchová hydroizolační vrstva není funkční anebo došlo k jejímu poškození, dochází k zatékání vody do spodních vrstev balkonu. To má za následek narušení nosných prvků balkonu a posléze i narušení statiky. 

Degaradace vnější části fasády může vést ke drolení a odpadávání omítky. Pokud se jedná o balkon umístěný do ulice, hrozí zde nebezpečí zejména pro kolemjdoucí.

Rozsah prací

Podle konkrétkního typu balkonu a přání zákazníka volíme typ opravy a následnou povrchovou úpravu. Pokud to situace vyžaduje, vyžádáme si posudek od odborníka na statiku.

Rozsah prací, množství balkonů i celková situace pak rozhodují o tom, zda bude možno vyspravit balkon za pomoci výškové techniky nebo bude potřeba využít lešení. To vše si určíme a stanovíme předem při vytváření cenové nabídky.

Neváhejte a kontaktujte nás.

Vyřízení záboru pro opravu fasády

KDY POTŘEBUJEME ZÁBOR

Zřejmě nejsložitější částí při přípravách rozsáhlejších oprav fasád, kdy je výhodnější použít lešení, je jednání s úřady ohledně vyřízení záboru veřejného prostranství. 

K sepsání toho článku nás inspirovala častá zkušenost, že nemálo investorů má z jednání s úřady paniku, protože zvěsti o nich kolují občas až děsuplné, připouštíme. Ale vše se to dá oběhat a vyřídit. 

Pokud se rozhodnete pro realizaci opravy fasády s námi, vyřídíme (a vytrpíme 🙂 vše za vás. Tento článek proto berte jako informativní, chceme poukázat na to, kolik faktorů a papírů v celém procesu figuruje a že často naše síly nestačí nad úředním šimlem zvítězit. Apropos – zamysleli jste se někdy nad tím, proč šiml? My máme koně rádi a myslíme, že tohle není vůči nim fér..

A nyní již k lešení, pro které potřebujeme vyřídit zábor. Někdy je potřeba kvůli umístění kontejneru zabrat i část parkovací zóny a obě tyto komunikace patří zpravidla městu, lépe řečeno pozemky, na kterých se nacházejí. O správu se stará TSK, Technická správa komunikací, se kterými se jedná.

O složitosti řízení v podstatě rozhoduje doba a velikost záboru. 

JEDNOTLIVÉ TYPY SITUACÍ ZÁBORŮ

Zábory do 150 m2 a do 2 týdnů jsou jednodušší a lze je řešit na oblastních TSK.

Větší a déletrvající zábory již vyřizuje hlavní „Svodná komise“ TSK na Řásnovce, protože od nás/vás bude vyžadovat vyjádření ke koordinaci. Koordinace znamená, že dostanete soupis všech firem a institucí, které by mohly případným záborem u vašeho domu být dotčené a všechny je musíte oběhnout a požádat o vyjádření.

Zřídka – ale může se stát –nastává situace, kdy je zábor delší než 30 dní. Pak je záměr nutné zveřejnit a vyvěsit na úřední desku, čímž se celá doba vyřízení záboru prodlužuje asi na měsíc a půl.

CO ŘÍKÁ STK?

Jak uvádí TSK na svém webu (www.tsk-praha.cz, z 5. listopadu 2019):

„Hodiny pro veřejnost na odd. koordinace (pondělí a středa 8.00 – 12.00, 13.00 – 15.00)

Žadatel požádá osobně oddělení koordinace (Řásnovka 8, Praha 1. a 2. patro) o vydání Souhlasu se záborem (lešení, kontejner, stavební výtah, ohrada, předzahrádka s pódiem apod.) a předloží požadované dokumenty:

Pozn.: Souhlas je vydáván nejdříve 2 měsíce před termínem začátku povolení. Pro prodloužení Souhlasu se záborem je nutné předložit originál. Na kopie není možné povolení prodloužit.”

VYŘÍDÍME ZA VÁS

V dnešní době, kdy vše počítáme na minuty ne-li vteřiny, působí jeden den otevřený pro veřejnost jako špatný vtip. No nic.

Kolečko po úřadech ale souhlasem se záborem nekončí. Dostaneme-li souhlasné stanovisko, je potřeba ještě vyřídit smlouvu o pronájmu a za pronájem zaplatitj. Je tedy potřeba oběhnout ještě město, pak zvovu TSK, v praxi je ale celá záležitost vyřízena asi do 14 dní. Úřady mají oficiální termín na vyřízení až jeden měsíc. Takže zde chválíme. Také v celém systému je uzavření smlouvy již jen třešnička na dortu a my si vydechujeme.

Pokud jste dočetli až sem, tak už vám z toho možná jde hlava kolem. Nechceme vás strašit, jsme tu od toho, abychom za vás tuto situaci vyřešili. Chtěli jsme jen nastínit, že přes to, jak složitá občas může příprava stavby být, řešení existuje a my vám s ním rádi pomůžeme. Zvláště v případě, kdy je poškození fasády již tak rozsáhlé, že se naopak vyplácí postavit lešení (oproti řešení výškovými pracemi) a opravovat klasicky.

Problematika opravy fasády v památkově chráněné zóně

Mnoho majitelů domů často netuší, že pro opravu fasády v památkově chráněné zóně je práce předem nutné konzultovat s Odborem památkové péče na Magistrátu Hl. města Prahy nebo dokonce i s Územním odborným pracovištěm Národního památkového ústavu (ÚOP NPÚ). Zda vaše nemovistost spadá do památkové rezervace, chráněné zóny nebo ochranného pásma zjistíte na interaktivní mapě OPM MHMP: http://app.iprpraha.cz/apl/app/pamatkova-pece/.

Co to pro vás a pro nás jako zhotovitele oprav znamená? Lhůta pro vyřízení záboru, stanovení barev a ostatní další požadavky ze strany úřadů mohou nepříjemně prodloužit dobu příprav.

Obejít tyto úřady se ovšem nevyplácí, majitelům hrozí finanční pokuty. 

Mytí oken kancelářských budov

Provádíme mytí skleněných fasád pomocí horolezecké techniky. Používáme profesionální čistící prostředky, které po umytí skla vytvářejí vrstvu chránící sklo před dalším znečištěním od prachu.

Pravidelná údržba a mytí oken kancelářských budov prodlužuje jejich životnost a pomáhá je udržet v dobrém stavu. Je vhodné zvážit plán pravidelného mytí.

Mytí fasády vysokotlakým čištěním

vysokotlaké čištění fasády je jedna z možností pro odstranění nečistot, povlaku, mechu nebo jiných nežádoucích látek ze povrchu fasády. Tato metoda je často používána před nátěrem nebo jinými opravami fasády. Při vysokotlakém čištění fasády je důležité dodržovat správné postupy a opatrnosti:

Před vysokotlakým čištěním fasády je vždy vhodné poradit se s odborníkem nebo dodržovat doporučení výrobce vysokotlakého čističe. Ujistěte se také, že povrch fasády je dostatečně pevný a vhodný pro tento typ čištění.

Oprava puklin na fasádě

Odkládání opravy drobných puklin na fasádě může mít negativní dopady jak na estetiku budovy, tak na její strukturální integritu. Zde je několik důvodů, proč byste neměli odkládat opravu drobných puklin:

Zhoršení stavu fasády: I drobné pukliny mohou sloužit jako vstupní brána pro vodu a vlhkost, která může pronikat do hloubky fasády. Při změnách teploty a vlhkosti se mohou tyto pukliny rozšiřovat a zhoršovat se. To může vést k dalším problémům, jako je propadání fasády, vznik trhlin a odlupování omítky.

Poškození izolace: Pokud je fasáda zateplena, drobné pukliny mohou také poškodit izolační vrstvu. Pronikající vlhkost může snižovat izolační schopnosti materiálu a zhoršovat energetickou účinnost budovy. To může mít za následek zvýšené náklady na vytápění nebo chlazení.

Estetický vzhled: Pukliny na fasádě mohou výrazně narušit estetický vzhled budovy. Pokud se pukliny zvětšují nebo se objevují nové, fasáda může působit nedbalým a zanedbaným dojmem. Oprava drobných puklin včas udržuje budovu v atraktivním stavu.

Prevence větších problémů: Oprava drobných puklin je způsobem prevence větších strukturálních problémů. Drobné pukliny mohou být předzvěstí vážnějších poruch, jako jsou trhliny ve zdivu nebo problémy s nosnou konstrukcí. Včasná oprava umožňuje identifikovat a řešit tyto problémy dříve, než se stane větší škoda.

Bezpečnost: Pokud je fasáda ve špatném stavu, může představovat riziko pro bezpečnost osob, které se pohybují kolem budovy. Odlupující se omítka nebo klesající části fasády mohou představovat nebezpečí pádu nebo poranění.

Celkově je důležité věnovat pozornost drobným puklinám a provádět jejich opravu co nejdříve. Tím se minimalizuje riziko dalších problémů, udrž

uje se estetický vzhled budovy a prodlužuje se její životnost.

Oprava staré fasády

OPRAVY ČINŽOVNÍCH DOMŮ V PRAZE

Ze zkušenosti s činžovními domy v Praze, kde jsou fasády staré 40 až 50 let, můžeme říci, že téměř bez výjimky představují jisté riziko. Zejména obsahuje-li dům přesahující prvky, jako jsou římsy, atiky a balkony, ze kterých mohou opadávat menší či větší kusy omítek. Tato poškození ve fázi viditelných nedostatků – pomineme-li jejich estetickou (ne)hodnotu –  představují bezpečnostní riziko pro kolemjdoucí.

V takových případech je již majitelům většinou jasné, že jejich fasáda vyžaduje opravu. Náš postup je takový, že nejprve uděláme procentuální odhad poškození fasády. Ne všechny pukliny a problémy jsou laickým okem rozpoznatelné a my  zde vycházíme z našich dlouholetých zkušeností. 

ROZDÍLNÉ PŘÍSTUPY V HISTORICKÉ VÝSTAVBĚ

To, kolik zdiva spadne také závisí na lokalitě a době vzniku. Různé pražské čtvrtě mají svou charakteristickou architekturu a své charakteristické historické stavební postupy. Napříč městem a historií se pužívaly různé druhy malt, někde se pak používaly brizolitové nástřiky, jiné fasády jsou štukované, plné zdobení, balkonů a arkýřů. 

Faktorů, které ovlivňují životnost a zdraví fasády je ovšem daleko více: zda dům stojí na kopci, nebo v dolíku u Vltavy, zda se jedná o jižní nebo severní fasádu, dvorková fasáda byla zpravidla zhotovena jinými stavebními postupy než fasáda čelní. Také to, zda kolem jezdí tramvaj nebo zda dům a fasádu ohrožují otřesy z tunelu, který pod nimi vede – to vše má velký vliv na zátěž vašeho domu, potažmo jeho fasády. 

Investoři si zpravidla jsou vědomi toho, v jakém stavu jejich fasáda je a již rovnou poptávají opravu celé fasády. U starých a z větší části poškozených fasád je zpravidla nejlepším řešením oprava z lešení, výškové práce se zde vůbec nevyplatí, ani časově, ani finančně.

STANOVENÍ CENOVÉ NABÍDKY

Před přípravou cenové nabídky provedeme procentuální odhad toho, kolik zdiva z fasády opadá. Cenová nabídka pak mimo jiné obsahuje také tyto tři položky: procentuální odhad spadnutého zdiva, otlučení špatného zdiva a následné vyzdívání (hrubé zednické práce). Dvě posledně jmenované položky mohou být v rozpočtu následně upraveny na základě skutečně spadlého zdiva. V drtivé většině případů se nám ovšem již dopředu daří správně odhadnout procento zdiva, které je nefunkční.

KLEMPÍŘSKÉ PRVKY

Další otázkou ke zvážení a zařazení do cenové nabídky jsou výměny klempířských prvků. To znamená krytí říms, parapety oken a balkonů, případně prvky na střeše. U starých a velmi poškozených fasád se obvykle vyplatí vyměnit i všechny plechové prvky, často také za svou životností. 

LOKÁLNÍ NEBO CELOPLOŠNÉ OMÍTKY?

Častou součástí prací opravy fasád, které jsou majiteli vnímány jako vhodné uspoření, je zaštukovat fasádu po hrubých zednických pracech jen lokálně v místě oprav. Pokud byste chtěli takto šetřit, měli byste vědět, že lokální štukování je možné realizovat jen u původních štuků, protože u omítek hrubších nástřiků, brizolitu nebo točených omítek jsou lokální opravy vždy velmi patrné. Nelze, nebo přinejmenším je velmi obtížné, „chytit” zrnitost původní omítky. 

U štuků, které jsou jemnější, lze naopak velmi efektivně navázat na původní omítku. Po natření nejsou místa oprav prakticky k rozeznání. Majitelé někdy volí jen lokální opravy a štukování, někdy je pro ně výhodnější celoplošný štuk.

NAŠE DOPORUČENÍ OHLEDNĚ OPRAV STARÝCH FASÁD V PRAZE

Ze zkušeností proto u opravdu starých opadaných fasád doporučujeme zakončit práce na fasádě celoplošným nanesením vrchní jemné omítky, abychom zaručili dobrý estetický vzhled. 

Oprava zateplené fasády

Zateplené fasády mohou být náchylné k různým funkčním poškozením, které mohou ovlivnit jejich výkon a životnost. Některá z nejčastějších funkčních poškození zateplených fasád zahrnují:

Vlhkost a kondenzace

Nedostatečná izolace nebo chybná montáž zateplovacího systému může vést k pronikání vlhkosti do stěny. To může způsobit problémy s kondenzací uvnitř stěny a narušení izolačních vlastností systému. Dlouhodobá přítomnost vlhkosti může vést k růstu plísní, poškození omítky a strukturálním problémům.

Trhliny a odlupování omítky

Neadekvátní příprava povrchu nebo nesprávná aplikace omítky může vést k vzniku trhlin a odlupování. Tyto problémy mohou vzniknout také v důsledku pohybu konstrukce budovy nebo nepřiměřeného namáhání stěny. Trhliny a odlupování omítky snižují estetický vzhled fasády a umožňují pronikání vlhkosti.

Ztráta tepelné izolace

Pokud dojde k poškození izolační vrstvy zateplené fasády, může se snížit tepelná účinnost budovy. Porušení izolace může být způsobeno například vlhkostí, mechanickým poškozením nebo špatnou kvalitou materiálů. To zvyšuje energetickou náročnost budovy a může vést k nepohodlí uvnitř prostoru.

Mechanické poškození

Zateplené fasády jsou náchylné k mechanickému poškození, jako jsou odřeniny, poškrábání nebo nárazy. To může nastat v důsledku neopatrné manipulace při stavebních pracích, údržbě budovy nebo vandalismu. Mechanické poškození může způsobit narušení izolace a estetické vady.

Znečištění a povrchové úpravy

Fasády mohou být vystaveny znečištění z okolního prostředí, jako jsou saze, prach, plísně, nečistoty z dopravy atd. To může mít za následek změnu vzhledu fasády a snížení estetické hodnoty budovy. Některé druhy povrchových úprav mohou také ztrácet svou ochrannou funkci a vyžadovat pravidelnou údržbu nebo obnovu.

Je důležité pravidelně provádět inspekce zateplených fasád a případné poškození co nejdříve opravit. To pomůže udržet fasádu v dobrém stavu, zvýšit její životnost a minimalizovat energetické ztráty.

Jaké materiály používáme a doporučujeme?

Na čištění fasád, kdy situace vyžaduje použití chemických látek, používáme přípravky od firem jako jsou Scalp, Detecha atp. Jejich přípravky účinně odstraňují biologické znečištění fasády a chrání ji před dalším znečištěním.

Proti graffiti aplikujeme na fasádu nátěry, které fasádu chrání před vandalskými nápisy. Již poškozenou fasádní stěnu s nevyžádaným autorským dílem čistíme mechanicky i chemicky.

Při opravě poškozené fasády se používá několik různých materiálů, závisle na typu a rozsahu poškození. Zde je seznam některých běžně používaných materiálů při opravách fasády:

1. Omítka: Omítka je často používána pro vyplnění trhlin a opravu povrchových vad. Existuje několik druhů omítek, včetně cementových omítek, vápenných omítek a akrylátových omítek.

2. Fasádní malta: Fasádní malta je směsí cementu, písku a dalších přísad, která se používá k opravě hlubších poškození fasády. Je vhodná pro větší trhliny nebo poškození struktury.

3. Fasádní barvy: Pokud je poškození fasády povrchní a omezuje se na odchlípenou nebo vybledlou barvu, je možné použít fasádní barvy k její obnově. Fasádní barvy jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a slouží k ochraně povrchu fasády.

4. Sádrokartonové desky: Pokud jsou poškození fasády závažnější a vyžadují opravu struktury, mohou být použity sádrokartonové desky. Tyto desky se připevňují na poškozenou část fasády a slouží jako podklad pro následnou finální úpravu, jako je omítka nebo malba.

5. Náhradní fasádní panely: V případě, že jsou části fasády vážně poškozené a nelze je opravit, je možné použít náhradní fasádní panely. Tyto panely jsou obvykle vyrobeny z různých materiálů, jako je například cihla, kámen, dřevo nebo umělý obklad.

Je důležité zvážit rozsah poškození fasády a konzultovat s odborníkem, například s fasádním specialistou, aby byl vybrán nejvhodnější materiál a technika opravy pro konkrétní situaci.